تبلیغات
زیست شناسی/Biology - مضرات امواج پارازیت های ماهواره ای
 
زیست شناسی/Biology
زیست شناسی برای زندگی بهتر/Biology For Good Life
دكتر ایرج خسرونیا، رئیس انجمن پزشكان داخلی ایران در این خصوص به خبرنگار همشهری می‌گوید: امواج موجود در فضا روی سیستم مغز و اعصاب و تعادل انسان اثر دارد. گاهی اوقات نیز روی غدد داخلی و رحم به‌خصوص در زنان باردار تاثیر منفی دارد؛ به‌طوری كه این امواج در زنان باردار باعث سقط جنین و عوارض مادرزادی و ژنتیك درنوزادآنهاخواهد شد.

به عقیده وی، در طولانی مدت نیز این امواج روی پرده گوش و سیستم شنوایی تاثیرات منفی خود را نشان می‌دهد. همچنین تعداد زیادی از افراد در معرض امواج به‌طور غیرعادی عصبی هستند و اضطراب و هیجان دارند. گاهی اوقات هم این پارازیت‌ها منجر به اختلالات قلبی وعروقی روی افراد در معرض خواهد شد.

دكتر خسرونیا معتقد است حتی امكان دارد كه امواج رادیویی روی مغز و استخوان هم تاثیر بگذارد و روی ساختار سلول‌های آن تغییراتی ایجاد كند؛ این امر خود ابتلا به انواع سرطان‌ها و بیماری‌های خونی را به‌دنبال خواهد داشت.

افزایش تعداد مراجعات

در این میان نكته‌ مهم این است كه به تازگی افرادی به مراكز درمانی مراجعه می‌كنند كه بنا به گفته برخی متخصصان علت بیماری آنها ناشی از اثرات تشعشعات پارازیت‌های ماهواره‌ای است.

البته متخصصانی كه اعلام كردند نامی از آنها نباید در هیچ رسانه‌ای منتشر شود و آن هم به‌دلیل اینكه ظاهرا تعهد داده‌اند در مورد افزایش مراجعات ناشی از عوارض پارازیت‌ها هیچ نظری ندهند.

با وجود این، دكتر ابوالفضل نجاران، متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با همشهری اینطور توضیح می‌دهد: از زمانی كه بحث پارازیت‌های ماهواره‌ای مطرح شد، افراد مبتلا به سردردهای شدید و عصبانیت و دارای علائم افسردگی بیشتر به مطب‌ها مراجعه می‌كنند.

همچنین تعداد كسانی كه دچار حملات شدید‌ ام‌اس می‌شوند هم افزایش‌یافته است. به گفته این متخصص مغز و اعصاب این امواج در كل روی تمام سلول‌های مغز نفوذ و روند فرسایشی مزمن ایجاد می‌كنند. همچنین چه امواج موبایل چه ماهواره و چه تلویزیون طول عمر را كوتاه می‌كنند و حتی روی حیوانات هم تاثیر منفی خواهند داشت.بیر انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران در مورد تاثیر امواج گوشی‌های همراه و امواج محیطی بر ناباروری گفته: در تحقیقاتی مشاهده شده که امواج محیطی و پارازیت‌ها موجب افزایش سقط‌های ناخواسته‌ می‌شود.
چند هفته از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم نگذشته بود که موضوع پارازیت های ماهواره ای بر سر زبان ها افتاد. پارازیت هایی که زیاد بودنشان حتی باعث اعتراض نمایندگان مجلس و سوال آن ها از وزیر بهداشت در این مورد شد و هرچند وزیر بهداشت ضررهای این پارازیت ها را برای سلامت شهروندان قبول نکرد اما به هرحال هنوز اعتراض کارشناسان نسبت به این مسئه وجود دارد. روز گذشته، دبیر انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران در مورد تاثیر امواج گوشی‌های همراه و امواج محیطی بر ناباروری گفته است: در تحقیقاتی مشاهده شده که امواج محیطی و پارازیت‌ها موجب افزایش سقط‌های ناخواسته‌ می‌شود که البته این امر در دست تحقیق است و در همین زمینه نیز وزارت بهداشت تحقیقاتی را آغاز کرده است.
محمدرضا نوروزی افزوده است: متاسفانه ناباروری به عنوان مشکل جدی از طرف دست‌اندرکاران دولت در نظر گرفته نشده و علی‌رغم شیوع و روند رو به افزایش زوج‌های نابارور در هر سال به دلیل عوامل اجتماعی و محیطی اما همچنان حمایتی نمی‌شوند.

پارازیت‌ها عقیم می‌کند و سرطان‌زاست
پیش از این برخی کارشناسان با اشاره به امواج الکترومغناطیس دکل های BTS و پارازیت، افزایش پدیده جهش‌زایی ژنتیکی و ناباروری در شهروندان را محتمل دانسته بودند.

از جمله دکتر محمد رضا رزاقی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش رو به تزاید شمار مبتلایان به ناباروری در کشور، قرار گیری در معرض تابش انواع امواج را از علل ناباروری در جامعه بر شمرد. او گفت: این امواج از امواج ساده رادیویی تا امواج تلفن همراه و پارازیت‌های ماهواره‌ای را شامل می‌شود.

رزاقی گفت با قرارگرفتن دختران و پسران جوان در معرض این امواج، سلول‌های تولید مثلی آنان تحت تاثیر قرار گرفته و سبب از بین رفتن عملکرد جنسی و قدرت باروری آنان می‌شود.

دکتر محققی، رئیس مرکز تحقیقات سرطان در گفت‌وگو با خبرآنلاین در مورد مضرات پارازیت‌های ماهواره‌ای گفته بود: تاثیر این امواج روی کودکان می تواند باعث بروز برخی از انواع سرطان ها شود. در افراد بالغ نیز موضوع در مواردی باعث بروز مخاطرات و بیماری ها در سیستم های عصبی، قلب و عروق و دستگاه گوارش می شود و در مواردی نیز باعث ایجاد سرطان خون در این افراد شده است.

علی گورانی کارشناس و مسوول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت نیز در این زمینه گفته است: اکثر آنتن های تلفن همراه BTS که از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور نصب شده اند و پارازیت های ارسالی، مجوز ایمنی وزارت بهداشت را ندارند.

حسن اصیلیان، معاون سابق محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست نیز خبر می‌دهد: طی تحقیقی که در دانشگاه تربیت مدرس انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم، افراد در معرض تشعشعات دکل های تلفن همراه و پارازیت ها مبتلا به اختلال ناباروری پیشرفته هستند.
نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
دوشنبه 14 تیر 1389 :: نویسنده : آرمین سلیمانی نیا


درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت آموزش زیست شناسی بوجود آمده است.
امیدوارم مطالب آن برای شما نیز مفید باشد.
من در گردآوری این مطالب از چند منبع استفاده می کنم.

مدیر وبلاگ : آرمین سلیمانی نیا
موضوعات
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Powered by WebGozar